0
registrerede
13
gæster og
1464
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Død og Liv
|
Hej Treram.
Som du nok har bemærket, har jeg opgivet at svare Simon på hans konsekvente nedrakninger af alle andre meninger end hans egne (som han i øvrigt ikke vover at præsentere) - endda på en måde hvor andre tilsvines med meninger og idéer, de ikke har.
Dig derimod anser jeg for at være et hæderligt og ærligt menneske, som jeg kan respektere.
Men når jeg ser, du skriver:
Jeg er heller ikke i tvivl om hvor Arne´s oprigtige fölelser holder til, bare morsomt at han ikke selv ved det, når han taler med mig er der ingen guder, men når han taler med troende af enhver slags er der guder inde i billedet, selvom han pröver at skjule det. så bliver det klart for mig, at du ikke har forstået min holdning til menneskers idéer om guder.
Jeg opfatter idéer om en eller flere gud(er) som menneskers ufuldkomne forsøg på at nærme sig virkeligheden på de områder, hvor vores fornuft og forstand ikke kan hjælpe os - og med "områder" mener jeg: Verdens væren og hvad der måtte ligge bag. Jeg er ikke rigtig tilfreds med at sige det sådan, men kan ikke gøre det bedre
At mange mennesker gennem årtusinder har brugt - og stadig bruger - det totalt udefinerbare ord/begreb - eller man kunne vel også kalde det en idé - Gud, det generer mig egentlig ikke. Tværtimod kan jeg da fryde mig over de fantastiske visioner om en Gud, som en man kan slutte en pagt med (Moses) om en Gud, der lader sig føde af en almindelig kvinde som et lille hjælpeløst barn (Jesus og Maria), eller om en Gud, som en der meddeler sig til en profet gennem en ærkeengel (Muhammed) - og hvad bliver mon det næste?
Naturvidenskaben kan sige os en masse om, hvordan verden fungerer, men som jeg ser det, kan den ikke sige noget om, hvordan verden ER.
Så kan man sige: Det kan vi ikke finde ud af - det vil vi ikke beskæftige os med. Eller man kan åbne for den frie fabuleren, idéer, visioner, fantasier, intuitioner - lidt på samme måde som vi giver kunsten dens fulde frihed.
Men at jeg på den måde åbner for (kunstnerisk/åndelig) frihed om verdens væren, det betyder da ikke, at du af den grund kan kalde mig "troende" på nogen Gud
Jeg håber hermed at have afklaret - og tænker på, om du hører til dem der "tror på", at naturvidenskaben med tiden vil kunne fortælle os den fulde sandhed om, hvad verden egentlig i virkeligheden ER 
M.v.h. Arne.
|
|
|
|