2
registrerede Hanskrist
,(1 usynlig),
28
gæster og
157
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Guder og det guddommelige
|
Jeg husker, at min interesse for K.E. Løgstrup skete ved at læse en bog af teologi-lektor Jakob Wolf (Kbh. Universitet) samt, at jeg til Tikka i tråden Panteisme Panteisme #31857 - 10/04/2021 13:31 skrev:
Angående Nu'ets livskraft, så mindes jeg en fortælling fra Århus-teologen K.E. Løgstrup om en mand der en kold vinterdag kom forbi en grusgrav og så, at et barn derude var ved at drukne. Manden sprang ud i det iskolde vand og reddede barnet - undgik faren for at de begge ville drukne. Efterfølgende spurgte en ham om, hvorfor han havde risikeret det, om han havde handlet i næstekærlighed. Manden svarede: Nej, det var fordi barnet var ved at drukne.
Det, manden gjorde her, var jo udenom al fornuft, følelse og moral, det var en spontan livsytring - Nu'ets kraft. Kører man videre i tråden, kan enhver jo se Hanskrist´s bidrag - ikke rigtig om emnet - men stort set alene om ham selv Imidlertid mener jeg at huske at have skrevet næsten det samme om Løgstrup flere år tidligere
M.v.h. Arne agnostisk pan"teist" - ærbødighed, harmoni og kærlighed
|
|
|
|