annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Limfjorden Nørresundby siden
Hvem er online?
0 registrerede 77 gæster og 240 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Scientology

Hr. lægprædikant..

Du har altid været et både morsomt og kristent rodehoved af kreationistisk format, af samme grund et ypperligt exempel på hvad så solid en mangel på logik og sund fornuft kan ende i.

Men som attituderealist betragtet, er du vist noget af det mest uskyldige set på Trosfrihed overhovedet, tillige findes der ingen som du, der aldrig mener hvad de siger – nøjagtig som du aldrig bestiller andet end kommunikere gennem andres meninger, for derefter, når du opdager ikke at ku’ argumentere for meningsindholdets sandhedsværdi, at kaste hele molevitten tilbage i hovedet på personen du kopierede fra. På det område minder du lidt om hønsemand, det morsomme ved dig er dog selve oplevelsen ved at se en så påståelig teenager, i dén alder. Kom ikke og sig det at gå i frø, ikke også ka’ ha’ morsomme sider..;)

Selv er jeg nærmest lykkelig for at de gamle grækeres største slag i verdenshistorien ikke endte med at de blev en del af Asien, mere utilfreds er jeg med senere europæeres fastsættelse af ”vor tidsregning”, og så p.a. en skide himmelnisse, med hvem ingen af dem evnede at skabe den sammenhæng mellem det guddommelige og menneskelige, som de gamle grækere formåede med deres guder. Og her sidder stadig du, og forkynder den store mystik med guden flagrende rundt i den gode gamle uvidenhed, guden du synes blir så meget mere spændende af hverken at begribes eller kaldes for ’gud’, i nøjagtig samme situation som din arbejdsgiver Somo: O, hvilken guddom, hvilken ”åndelighed” – det er vist ikke bare verdensdelen i to kreationister vipper på!
Bortset fra det, er der stadigvæk intet bemærkelsesværdigt i at se dig gentage de samme indlæg, ej heller dem om Scientology, det er trods alt bare din sædvanlige fremtrædelsesform..;)

mvh
Simon
P.s.: forøvrigt ku’ jeg godt unde dig at stå en time eller to på Akropolis, velvidende hvad sejren ved Salamis kostede og i en forståelse for grundlaget du stod på, skabt af ældgamle forfædre. Ja hvem ved, om ikke det ville ha’ fået dig til vurdere jobbet som Somos bogholder med en større skepsis.
Seneste indlæg
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
08/05/2025 15:32
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Brand i boligområde i Odense er slukket
08/05/2025 17:32
Løkke efter møde med USA-ambassadør: ..
08/05/2025 17:26
Et flertal af EU-landene er enige om, at..
08/05/2025 17:25
Tysk efterretningstjeneste vil stoppe me..
08/05/2025 17:24
Ukraine beskylder Rusland for over 700 b..
08/05/2025 16:22
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Medie: Tyskland erklærer nødretstilsta..
08/05/2025 15:26
Frivilligt arbejde blev fratrukket efter..
08/05/2025 15:15
Evig krig er blevet Ruslands ideologi un..
08/05/2025 15:11
Trump kalder handelsaftale med Storbrita..
08/05/2025 15:04
Der vælges en pave til urolige tider. H..
08/05/2025 14:50