1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1453
søgemaskiner online.
Key:Admin,
Global Mod,
Mod
Kladde
Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: ”Den fuldkomne helhed”
Hej Tikka.
Tak for dit svar.
Du skriver:
Citat:
- Jeg føler ingen bitterhed.
Derimod oplever jeg … særligt i denne tråd … en irritation og frustration over du gør dig selv så svær at forstå, når du skal forklare noget om gud og "hans" univers.
Mit svar: Jeg er meget ked af din påstand: at jeg "gør mig svær at forstå", for det er det modsatte, der er min hensigt.
Imidlertid er dit begreb "gud og "hans" univers" for mig at se en alt for primitiv og indskrænket illusion - bygget op på basis af den biologiske faderskikkelse.
Hvad jeg tror er, at "den sande virkelighed"(som jeg forestiller mig eksisterer) er noget meget større, som overgår vi almindelige menneskers opfattelsesevner, og hvor jeg har forsøgt mig med udtrykket: Den fuldkomne helhed.
Svært at forstå - og uforklarligt tillige - jo - i forvejen er allerede begrebet Gud jo så mangetydigt - nogle kalder det et mysterium - så hvis vi slipper faderskikkelsen og går skridtet videre til, hvad jeg kalder den sande virkelighed og den fuldkomne helhed, så bliver en "forklaring" jo ikke just nærliggende
Men skulle dét være så irriterende og frustrerende? Der er jo i forvejen så meget andet, vi ikke kan forklare