1
registreret
(1 usynlig),
29
gæster og
1500
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: ”Den fuldkomne helhed”
|
Hej Tikka.
Allerførst min tak for, at du gjorde dig ulejlighed med din redegørelse.
Jeg blev lidt forvirret over at læse, at der er spørgsmål, jeg ikke besvarer.
Det første spørgsmål - fra Simon til mig - du henviser til, må være dette:
Fik du så beskrevet verdens sande tilstand for journalisterne på Illustreret Videnskab, eller de afbrød dig måske også midt i trosonanien? Mener du virkelig, at jeg skal besvare dét?
Dit eget spørgsmål:
... for hvad er et menneske uden tvivl? ... har jeg ikke opfattet som noget, du ønskede besvaret.
Og når jeg i "5 dage og 15 timer" ikke skrev noget i den aktuelle tråd, var det fordi jeg fulgte den, men ikke havde noget væsentligt på hjerte, indtil du stillede Simon spørgsmålet:
Hvorfor ser du det som din opgave? som jeg formoder relaterer til Simons udtalelse:
Øer er omgivet af vand, selv tankeøer, men på meget små er det særlig vigtigt at bevare et areal uudforsket, og forholdet må lægprædikanten nu med jævnere mellemrum mindes om. Og siden du og Simon jo bl.a. diskuterede mig - og da jeg jo for længst havde indset, at du ikke ville få svar fra Simon - fik jeg den idé at afklare mine motiver for at skrive. Det var så ikke nødvendigt, så det beklager jeg.
Du har da ret i, at jeg har et ønske om "at få Simon på banen", og at jeg pegede på, at her var der endnu en gang et eksempel på, at Simon konstant undviger fra at fortælle, hvad han selv står for.
Men så længe Simon alene "lever af" at håne og belyve mine indlæg, og ikke vil ud med, hvor han selv står, så har Simons indlæg egentlig ikke min interesse.
Jeg finder det f.eks. overflødigt at meddele, at jeg ikke har tilsluttet mig Jehovas Vidner, ej heller at jeg ikke er kreationist på anden måde, end at jeg på linje med kosmologerne undrer mig over, at "intet" kan blive til "noget" (vist nok efter kvantefysiske naturlove af ukendt oprindelse).
Jeg er ked af, at du føler dig "misbrugt" af mig. Det har ikke været min hensigt - ligesom jeg er overbevist om, at det heller ikke er din hensigt, når du diskuterer "lægprædikanten" med Simon
Jeg vil søge at undgå at provokere dig, men vil også tilføje, at hvis du frabeder dig indblanding udefra i en dialog, så er der jo muligheden for at kommunikere vha. "Private beskeder" under "Min side" Håber, jeg fik svaret på det hele - og på at du er tilfreds.
Hvis ikke, da sig endelig til, så vi kan få misforståelserne ud af verden
M.v.h. Arne
|
|
|
|