annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Tillich om Helligånden
Hvem er online?
0 registrerede 181 gæster og 189 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Satan er menneskehedens sande Gud

Hej Anders (er det vel?) og hej den danske version af Joy of Satan.

Du skriver:
Citat:
Arne, du forholder dig ikke til det, jeg skrev. Jeg svarede på det du skrev.
Mit svar:
Din påstand her er jeg uenig i.
Jeg har studeret hjemmesiden: Fryden ved Satan og har for det første set, at nok betydeligt mere end halvdelen af indholdet er kritik af/angreb på kristendommen (og de to andre monoteistiske religioner: jødedom og islam), samt at jeres form for satanisme synes at have rødder meget langt tilbage i tiden og tilbage til dér, hvor man brugte/bruger sproget sanskrit.
Jeg har indrømmet dig, at kristendommen (og de to andre én-guds-religioner) har "meget på samvittigheden".
Og jeg har peget på faren for at skade sig selv ved at bruge den særlige form chakra-meditation, som I benytter.
Det sidste har du ikke forholdt dig til!
Det finder jeg uansvarligt!


Jeg kender lidt til chakra-meditation via Jes Bertelsens bog: Energi og bevidsthed (Forlaget Borgen ISBN 87-418-7320-3), og jeg har haft gode oplevelser med den form, hvor der hele tiden udåndes gennem hjerte-chakraet og først indåndes gennem de to nærmeste (hals og solar plexus) dernæst ind gennem pineal og hara - og til sidst ind gennem rod og krone.

Bertelsen hævder, at man derved får bedre balance mellem chakraerne - og min erfaring er i hvert fald, at dette på ingen måde fører til hverken svækkelse, nedbrudt immunsystem, sindssyge eller selvmord (som det jo berettes at kundalini-meditation kan føre til) men snarere til en oplevelse af større harmoni.

I stedet for at blive ved med igen og igen at angribe andre former for tro, ville det måske være mere væsentligt om I satanister gjorde lidt mere ud af at fremhæve satanismens kvaliteter - samt hvordan man omgås den uden at komme til skade.

Du skriver også:
Citat:
Hvorfor du bevidst vælger at svælge i "det totalt ukendte", er mig en gåde. Men det ville dog i denne forbindelse klæde dig ikke at komme med fejlagtige antagelser, der bygger på denne uvidenhed.
Her er mit svar:
For mig er de mange religioner ikke troværdige som sandhed, og uden dem - og uden svar fra naturvidenskaben - er der ganske enkelt ikke andet tilbage end total uvidenhed om, hvad der ligger/måtte ligge bag den observerbare verdens væren.

Hvad der ligger bag din påstand om mine "fejlagtige antagelser" kunne du måske klarlægge? blinker

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
03/05/2025 18:30
Misforståelsen
af somo
02/05/2025 07:50
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Højrefløjskandidaten George Simion vin..
05/05/2025 04:38
Ukrainske droner lukker midlertidigt cen..
05/05/2025 02:57
EU-kritiker og Trump-tilhænger fører i..
04/05/2025 22:07
Pro-russiske hackere retter cyberangreb ..
04/05/2025 20:15
Politiet afværgede bombeangreb mod Lady..
04/05/2025 19:59
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump: Mexicos præsident er bange for n..
05/05/2025 02:17
Trump overvejer vicestabschef som sikker..
05/05/2025 01:03
Trump sætter spørgsmålstegn ved migra..
05/05/2025 00:23
Britisk politi løslader gruppe af børn..
04/05/2025 23:55
Trump vil redde døende filmindustri med..
04/05/2025 23:48