annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
ER DU GAL MAND
Hvem er online?
2 registrerede Arne Thomsen, Hanskrist 309 gæster og 197 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Tilværelsen - gode holdninger

Her er så, hvad jeg kunne finde ud af at skrive om:
Det gode ved agnosticisme

Den Danske Ordbog (klik) siger, at det er en:
Citat:
filosofisk lære som hævder at det er umuligt at opnå sikker viden om virkelighedens inderste væsen, herunder især spørgsmålet om Guds eksistens

Gyldendals Den Store Danske (klik) siger:
Citat:
agnosticisme, et begreb, der siden Thomas Henry Huxley (1869) er brugt som betegnelse for den opfattelse, at der ikke kan opnås egentlig viden om emner, der er genstand for religiøse og filosofiske spekulationer, og at tavshed derfor er den eneste visdom i denne sammenhæng.

I snæver forstand angiver agnosticisme det synspunkt, at det ikke er muligt at få vished om Guds eksistens.

I modsætning til ateismen, der afviser, at Gud eksisterer, hævder agnosticismen, at spørgsmålet herom ikke lader sig besvare.

I en bredere betydning udtrykker agnosticismen det erkendelsesteoretiske standpunkt, at virkeligheden, dvs. sandheden, ikke kan erkendes.
(Ordet agnosticisme kommer af græsk a-gnostos 'ukendt, uerkendelig' og -isme)

Wikipedia (klik) skriver bl.a.:
Citat:
En almindelig misforståelse omkring agnosticisme er at det har at gøre med religiøs holdning. Da grundstammen i ordet er "viden" har det dog kun at gøre med den filosofiske usikkerhed. Ateisme, som agnosticisme ofte bliver sammenlignet med, er derimod en holdning. De to begreber kan altså udvides til gnosticisme/agnosticisme og teisme/ateisme, og kombineres til følgende 4 definitioner:
. Gnostisk teisme - holdningen at man er sikker på at der findes en teistisk gud (den fundamentale teisme).
. Gnostisk ateisme - holdningen at man er sikker på at der ikke findes en teistisk gud (også kendt som "hård" ateisme).
. Agnostisk teisme - holdningen at man tror på en teistisk gud, men ikke føler sig sikker (den måske mest almindelige form for teisme).
. Agnostisk ateisme - holdningen at man ikke tror på en teistisk gud, men ikke føler sig sikker (det man i normal tale kalder agnosticisme).

Så vidt jeg kan se, findes der ikke nogen sammenslutning af agnostikere (sådan som ateisterne har i Ateistisk Selskab), og det er jo nok lidt usikkert, hvor mange, der skal medregnes som agnostikere i denne oversigt fra 1990 (Gyldendals Den Store Danske):
- troende 69%
- ikke-troende 21%
- overbeviste ateister 4%
- ved ikke 6%
.
(Regner man højt, kan man vel komme op på 27%)

Hvis nogen mener, der bør revideres i denne beskrivelse af agnosticisme, ville det være ønskeligt at få det i denne tråd.

Og hvis nogen ønsker at debattere for og imod agnosticisme, foreslår jeg at bruge tråden: Agnosticisme - for og imod (klik).

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
29/03/2025 14:31
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Ramadan
af somo
23/03/2025 14:33
Lys
af Arne Thomsen
18/03/2025 15:58
Hvad er meningen?
af Hanskrist
05/03/2025 10:46
Nyheder fra DR
Løkkes modsvar til Vance går verden ru..
29/03/2025 14:54
Nævn fik flere hundrede klager fra samm..
29/03/2025 14:49
DGI advarer foreninger mod telefonsvinde..
29/03/2025 13:54
Forsvaret bruger 600 millioner kroner pÃ..
29/03/2025 13:39
Mindretallets grundlov fylder 70 år
29/03/2025 13:19
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
37-årig mand fængsles for at stalke ek..
29/03/2025 12:31
LA kan være ude af ny udviklingsstrateg..
29/03/2025 12:26
Nævn blev bombarderet med klager fra sa..
29/03/2025 12:06
Foreninger opfordres til at være på va..
29/03/2025 11:58
Kampsimulation skal træne danske soldat..
29/03/2025 11:27