annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus strand
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 184 gæster og 175 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Gud

Jeg er ikke modstander af det du kalder Trosfrihed


Det er slet ikke det vi debatterer

Vi debatterer det rimelige i om man virkelig kan sige hvad som helst om Jesus Kristus, fx om man kan spænde Jesus Kristus foran agnosticisme og den ide at der ingen meddelelser og kommunikation er fra Gud til mennesket og om mennesket ikke igennem BØN skulle kunne få kontakt til Gud (du siger nej men Jesus Kristus sagde ja selvfølgelig). Og ja om man kan påstå at Gud overhovedet ikke har givet sig til kende i sin Åbenbaring, om ikke der i Jesus Kristus er en Åbenbaring Gud?


Problemet er selvfølgelig at du ikke er kristen og har TROEN, den kristne TRO - det kristne trosliv og dets SPIRITUALITET.

Hvorfor er det et problem?

Fordi en tænkning uden TROEN der søger at tænke sig til Gud (eller læse sig til Gud fx bibellæsning) er en umulighed. En sådan Gud er en illusion (hjernespind). Deri har skeptikere og ja agnostikere ret. Men en tænkning ud fra TROEN (det kristne trosliv og dets SPIRITUALITET) søger at tænke om Gud, eller rettere at tænke om vores virkelighed med Gud, som han har givet sig til kende i sin Åbenbaring Jesus Kristus og som Helligånden til stadighed i Kristus Åbenbarer Gud og vores virkelighed med Gud og hvem vi i Kristus er i og med Gud eller i kraft af Gud og Guds Ånd.

I TROEN er det Gud der er Herren i vores liv. Her tilhører livet ikke os selv men Gud som har skabt det og som har skabt os også. Dette er også en befrielse og et frirum at vi har TROEN og Gud at give os over til - at vi her i TROENS FRIRUM ikke selv skal være herre over vores liv - mestre og beherske vores liv. I TROEN er som sagt Gud vores Herre og Skaber og Forløser - kun Guds Gerninger med os i Kristus HEL'breder og får vi vores frelse og forløsning og frisættelse fra - Gud som både har skabt os og skaber os påny i en ny fødsel i Gud - de Nye Skabninger vi er i Kristus gennem Helligånden. I TROEN er det Guds Gerninger med os - det Guds NådesKraftVærk i Kristus vi er gennem Gud Helligåndens vidunderlige forunderlige gerninger med os.

TROEN betyder et frirum fra os selv hvor vi lader Jesu Kristi Gud Fader komme til os gennem sin Ånd Helligånden og gøre sine skaber gerninger med os - som nattens søvn betyder frirum fra dagens vågne ansvarlighed og mange forpligtigelser pligter og arbejdsopgaver så er også TROEN hvor vi overgiver os til Gud i Kristus et FRIRUM fra at vi selv skal kunne beherske og bemestrer og have kontrol og styring over vores liv. Både søvn og Gud er nødvendige frirum for restitution og nye kræfter og ny skabelse og HEL'bredelse Healing. Under søvnen har vi mistet bevidstheden stort set men det har vi ikke i TROEN hvor vi overgiver os til Gud i Kristus. Derfor kan den restitution vi får under søvnen ikke erstatte den restitution (ny skabelse ny fødsel) vi opnår i forbindelse med TROEN hvor Gud gør sine gerninger med og i os - da bevidstheden her jo ikke er slået fra.


I TROEN forandrer mennesket ikke sit liv, men det er Gud der forandrer og føder og genskaber os påny.

Vi har ansvaret for mange ting - mange pligter og arbejdsopgaver og også ret meget ansvar omkring vores sundhed og trivsel og udvikling og lykke (at lykkes med det vi drømmer om), men dersom vi ikke fik vores nattesøvn, hengav os til søvnen, alting hurtigt ville få en ende, på samme måde, hvis vi ikke hengiver os til, eller overgiver os til Gud som Herren i vores liv, da ville alting også hurtigt få en ende.

Gud gør noget ved os vi ikke selv kan gøre. Kristne vil forandres og fornyes af Gud - vi vil ikke al forandring fornyelse og vækst selv. I TROEN lader vi Gud gøre arbejdet.

Mange Kærlige Hilsner HansKrist
Seneste indlæg
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
08/05/2025 13:12
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
40-årig kvinde varetægtsfængsles i to..
08/05/2025 14:23
KIF Kolding henter Anders Eggert hjem so..
08/05/2025 14:12
Fratagelse af AaB-trøje var ulovlig tva..
08/05/2025 13:56
Borgere i Odense NV opfordres til at sø..
08/05/2025 13:46
Ukraines parlament godkender mineralafta..
08/05/2025 13:39
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Da Naya var kritisk syg, kom dronning Ma..
08/05/2025 12:30
Atomkraft – ja tak? Statsministerens Ã..
08/05/2025 12:30
Trods svære udsigter nægter klimadiplo..
08/05/2025 12:18
Partier: Klogt af regeringen at udskyde ..
08/05/2025 12:14
EU varsler nyt told-modsvar til Trump og..
08/05/2025 12:04