2
registrerede Arne Thomsen
,(1 usynlig),
207
gæster og
194
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Er man som kristen en Jesu discipel?
|
helt fundamentalt åbenbarer Jesus Kristus Gud Faderen for os gennem Helligånden
ja bevidstheden om barnekår hos Gud er en erfaring, som Helligånden giver vi mennesker.
Paulus skriver: "I har fået den ånd, som giver barnekår, og i den råber vi: Abba fader!"
Da Jesus tiltalte Gud med det inderlige aramæiske navn abba, var det noget nyt og uhørt. Og nu bliver vi kristne indbudt til samme nærhed og fortrolighed med Faderen. Ved Ånden er vi nye skabninger med en ny identitet: vi er børn hos Gud og Kristi "medarvinger".
Mennesket er nu i det samme forhold til Faderen, som Jesus er, vi ejer vores nye identitet i Kristus.
Det liv Ånden føder os til er intet mindre end Kristuslivet. Det vidnesbyrd, som vi kristne fremtræder i verden med, synger om fx til Gudstjenester, rummer en forbløffende dristighed: "Kristus lever i mig!"
kristendommen bygger på disse Åndelige Erfaringer,,, og Paulus bliver da også kaldt Erfarings Teologen over alle, eller Gnosis Teologen over alle.
vi ved hvordan vores egen HansKrist siger de samme ting:
I begivenheden Guds Kærlighed Kristus - Gud og menneskets forsoning og forening, har vi vores SØN'FADER JEG'DU samtalende kommunikerende GUDS ORD BØNsHØRENDE virkelighed med Gud gennem Helligånden.
dette er kendetegnende for kristendommen og det forandrer verden at mennesket nu er i et så direkte og ubrydeligt forhold til Gud,, --- at Gud er nærværende virkelighed, SØN'FADER JEG'DU samtalende kommunikerende GUDS ORD BØNsHØRENDE virkelighed gennem Helligånden
vores trinitariske dynamiske skabende "Kristus virkelighed" med Gud, liv med og i Gud ved Helligånden
|
|
|
|