annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Min første store kærlighed
Hvem er online?
0 registrerede 172 gæster og 244 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Adskille stat og kirke?

Howard Gardner der begyndte med de 7 Intelligenser er ihvertfald oppe på nu 9 forskellige Intelligenser og et af disse er den Spirituelle Intelligens.

Og når du selv ligefrem skriver at du ingen erfaringer og viden har om det religiøse spirituelle åndelige så må vi jo gå udfra at du mener hvad du skriver.

Og hvad du selv skriver svarer jo så også til de erfaringer jeg har gjort med dig om at du ikke forstår dig på alle de forhold der hører ind under den Spirituelle Intelligens.

Det er jo ikke mig der begyndte at hævde dette hårdnakket men dig selv:


Citat:
Arne:

Brugen af ordet: Gud er for mig en fornedrelse af det guddommelige til en menneskelignende mandsperson.

Som jeg oplever det, kan man intet sige om det guddommelige


Det er jo din egen bekendelse, hvor jeg bare i alt alt for mange år ikke har kunnet tro dette var sandt, fordi jeg tiltænkte dig, at du da måtte som de fleste mennesker have også Spirituel Intelligens.


SÃ¥ jeg undskylder at jeg ikke har taget til efterretning dine egne ord om at det har du ikke.

Fejlen er min, jeg burde have lyttet til hvad du skrev og ikke være blevet så overrasket da jeg begyndte at opdage du var blank - for det havde du jo skrevet sort på hvidt i flere år at du var blank, ingen erfaringer og viden havde såvidt det religiøse spirituelle åndelige liv.

Din fejlslutning er så at fordi du er blank eller idiot på området, så tror du også alle andre mennesker er dette.

Og da du ikke ejer Spirituel Intelligens vil det jo ikke hjælpe af give eksempler på Spirituel Intelligens - erfaring og viden.

Det ville være som at spille musik for en tonedøv eller vise et menneske der er blind en videofilm.

Men du må da være glad for at det endelig er gået op for mig at dine ord om dig selv er sande.

Også Paulus var inde på at der var mennesker uden Spirituel Intelligens - Åndelig Intelligens og at disse ikke ville kunne tage imod (have erfaringer med) eller forstå (have viden om) det guddommelige og religiøse spirituelle åndelige der gør sig gældende hvis tar imod Gud i Jesus Kristus.


-0-0-

Men det er chokerende for mig at det er fat med dig som du selv skriver, jeg har ondt af dig Arne (iøvrigt har jeg bedt for dig flere gange igennem årene - da dit åndelige mørke, formørkede tilværelse, bekymrer mig).

Men disse dine Anti Jesus Kristus udtalelser skal ikke stå alene, derfor har jeg råbt op.

Citat:
Arne:

Brugen af ordet: Gud er for mig en fornedrelse af det guddommelige til en menneskelignende mandsperson.

Som jeg oplever det, kan man intet sige om det guddommelige
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
03/05/2025 18:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Ukrainske droner lukker lufthavne i Mosk..
06/05/2025 00:45
Forretningsmand og Harald Nyborg-medejer..
06/05/2025 00:00
Politiet i Nordjylland skyder mand i lå..
05/05/2025 22:07
Peru suspenderer minedrift efter drab pÃ..
05/05/2025 20:50
Israelsk militær angriber houthi-bevæg..
05/05/2025 20:33
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kilde: Forskningsbevillinger til Harvard..
05/05/2025 22:55
Moskvas tre største lufthavne er lukket..
05/05/2025 22:53
Kardinaler har ingen telefonforbindelse ..
05/05/2025 22:31
Trump varsler planer om amerikansk told ..
05/05/2025 21:31
Harald Nyborg-ejer Kurt Daell er død - ..
05/05/2025 21:29