annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus hedeklit
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 161 gæster og 229 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Adskille stat og kirke?

Du svarer slet ikke på mit indlæg - hvad mit indlæg drejer sig om (forrige gang sprang du også over og snakkede forbi) - er det fordi du ikke har godt svar igen og jeg har fanget dig i dine selvmodsigende meningsløse skriverier?






Citat:
Arne:

Den Kristus Ikon, jeg viser, betyder rigtig meget for mig, for den yder netop de kvaliteter i kristendommen, jeg sætter allermest pris på.



Arne:

Brugen af ordet: Gud er for mig en fornedrelse af det guddommelige til en menneskelignende mandsperson.

Som jeg oplever det, kan man intet sige om det guddommelige,




Ergo, Jesus Kristus har fornedret det guddommelige til en menneskelignende mandsperson.

Har Jesus Kristus fornedret det guddommelige samtidigt med at et Jesus Kristus Ikon yder netop de kvaliteter i kristendommen, jeg sætter allermest pris på.

Agnosticisme og at vi intet kan vide om Gud og sige om Gud????

Har du nogensinde været i nærheden af det Nye Testamente - har du overhovedet læst i det Nye Testamente???

Jesus Kristus er religionshistorisk verdenskendt for netop ikke at gå af vejen for at sige os noget om Gud og for at forklare os om den direkte kontakt og kommunikation vi har til Gud og Gud til os og hvordan vi møder ham og han møder os.

Jesus Kristus er religionshistorisk verdenskendt for ikke at tøve her eller være usikker og netop derfor der findes noget vi kalder for kristendommen - nemlig det personlige møde med Gud og kendskab til Gud. Her er ingen uvidenhed om Gud overhovedet i kristendommen.


I kristendommen takket være Jesus Kristus er Gud helt konkret Nærværende i vores liv, for hver enkelt af os for at vi skal kende ham som han altid har kendt os. Gud er ikke ukendt eller fremmed for os, er ikke en upersonlig Gud for os, og vi kender Gud fra at Gud i Jesus Kristus som sagt bliver konkret nærværende personlig realitet og virkelighed i vores liv.

Det er kristendommens essens og om noget det Jesus Kristus religionshistorisk er verdenskendt og anerkendt for af alle. Der er slet ingen tvivl herom.

Man kan så benægte og afvise denne vores virkelighed med Gud men så benægter og afviser vi også Jesus Kristus - Sønnens åbenbaring Faderen gennem/ved Ånden. At det er ved Ånden (Guds Ånd eller den Hellige Guds Ånd) og ikke som menneskeord eller hvad der kommer fra vores eget sind eller ånd, er forklaret så tydeligt og ja smukt for al fremtid at det gør helt ondt:




Citat:
Hvad intet øje har set og intet øre hørt,

og hvad der ikke er opstået i noget menneskes hjerte,

det, som Gud har beredt for dem, der elsker ham,

det har Gud åbenbaret for os ved Ånden. Thi Ånden ransager alt, selv Guds dybder.. For hvem ved, hvad der bor i mennesket, undtagen menneskets egen ånd? Således ved heller ingen anden end Guds ånd, hvad der bor i Gud. Vi har ikke fået verdens ånd, men Ånden fra Gud, for at vi skal vide, hvad Gud i sin nåde har givet os. Og om dette taler vi ikke med ord, som menneskelig visdom har lært os, men med ord, som Ånden har lært os, og vi tolker det åndelige for åndelige. 1 Kor 2



At Jung frydede sig og glædede sig over disse ord fra Paulus vil enhver med bare en smule forståelse Jungiansk Psykologi forstå. Ja Jungiansk Psykologi bygger på 1 Kor 2.



-0-0-0-0-


At påpege hvad du skriver er selvmodsigende og meningsløst snak - ja ligefrem totalt misvisende og usandt er vel ikke censur - men blot sund debatstil.

Håber sørme også om jeg vrøvlede og talte usandt om kristendommen at der var nogle vågne debattører der straks ville påpege forholdet.

Og ja det er hvad jeg gør overfor dig Arne og det klæder Trosfrihed at vi formår et vist fagligt niveau.
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
03/05/2025 18:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
FN-domstol afviser Sudans sag mod De For..
05/05/2025 19:20
Rumæniens premierminister trækker sig ..
05/05/2025 18:33
Flere kan være blevet ramt af skud i sa..
05/05/2025 17:45
Kongefamilie modtaget med sang og musik ..
05/05/2025 17:25
Netanyahu: Ny offensiv i Gaza vil blive ..
05/05/2025 17:05
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Nu skal Merz bevise, at han er bedre end..
05/05/2025 17:30
Minister vil forbyde Kærshovedgård-beb..
05/05/2025 17:11
28-årig varetægtsfængsles efter bilja..
05/05/2025 17:02
Rumænsk premierminister trækker sig ef..
05/05/2025 16:30
Dommer tager hul på at udvælge jury i ..
05/05/2025 16:23