annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Light Blue Mind Rødhus marts
Hvem er online?
0 registrerede 8 gæster og 180 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Dialog

Citat:
Thomas:

Nej, Gud fornyer og frelser sin skabelse - med os som Hans billedbærere. Vi er ment til at underlægge os jorden og herske over den ved at stråle med Guds lys og reflektere Hans kærlighed og visdom ind i verden. Vi er, som bærere af Guds billede, ment til at reflektere Gud ind i verden.



Hvad Thomas der lykkedes med så smukt at beskrive har jeg fundet jo nærmest ordret hos Kristen Videnskab og ja det er nøjagtig hvad Kristen Videnskab står for.

At gøre dette medfører HEL'bredelse (hvilket jeg selv har flere eksempler på fra mit eget liv) og det styrker os til et sundt liv med lykke og glæde og gode relationer.


Vigtigt at vi har et rent hjerte ❤️ og gør os de rette tanker om tingene - vores sind og mentalitet må ikke være forstyrret af urene forkerte tanker og ej heller af stor forvirring - der må ikke herske forvirring og kaos i vores bevidsthed og tænkning.

Nogle gange må vi altså sige stop til spekulationer og spørgsmål i øst og vest om dit og dat og så bare reflektere Guds Kærlighed og Visdom og Lys og Herlighed ind i verden - være bærere af det Guds Billede vi er skabte i og så iagttage hvilke forandringer dette vil afstedkomme i vores liv. Dette er nøjagtig Kristen Videnskabs måde at udføre HEL'BREDELSER på og jeg har lægelig dokumentation for at det virker - har virket endda flere gange i mit liv.


Det gælder meget om at omgive sig med de rigtige tanker om tingene.

At leve i kaos og forvirring og være beskæftiget med et hav af urene tanker om tingene - dur bare ikke - dette må høre op - tværtimod skal vi lade os vejlede af og reflektere Guds Kærlighed og Visdom og tanker og ideer om hvem vi er - vi har ret til denne åndelige identitet som Guds Sønner og Døtre som Jesus Kristus bærer ind i verden og skænker os der er blevet fjender af Gud eller kommet væk fra Gud gennem vores synders tilgivelse (vores dårlige karma drama uværdige optræden her i verden må simpelthen stoppe). Dette er iøvrigt hvad forsoning betyder at i og med Jesus Kristus er vi hver enkelt blevet forsonet og forligt med Gud og jøder og grækere (og alle folkeslag) og fri og træl og kvinder og mænd er blevet forsonet hinanden. Det er den fredelige harmoniske næstekærlige forsoning der er tale om Jesus Kristus om noget står for og bringer i spil i verden gennem de menigheder der tilslutter sig at heri finder vi Gud.

De kristne menigheder er i verden og vendt mod verden fordi menneskerne derude er vores medmennesker. De kristne menigheder lukker sig ikke i om sig selv, er ikke ekskluderende men inkluderende. Uanset hvor dårlig opførsel og adfærd et medlem udviser er det næsten umuligt for Paulus at få sig selv til at ekskludere vedkommende. Men selvfølgelig er der grænser.

Kristen Videnskab har også sat grænser, moralske grænser - fx må man ikke ryge og være alkoholiker og kun i meget begrænset omfang modtage medicinsk lægelige behandling - da vi skal rejse os ved hjælp af Gud i vores liv som Thomas beskrev det ovenfor.

Selv om kristne sætter grænser og har moralske standarder så afgrænser de sig ikke fra omverdenen som de altid har ønsket at hjælpe og få i tale.

Uanset hvor indviet dåben og de kristne gudstjenester (bøn og saligprisning og nadver mm) kan forekomme, er Kristus Mysteriet den vores næstekærlighed rettet mod mennesker udenfor Kirken der opfattes at være vores medmennesker som Kirken står med Kristi Åbne Arme overfor at favne og tage imod og skænke Guds Kærlighed så de kan blive forsonet Gud. Ja ikke nok med det som Kirken rækker ud mod og opsøger i mission - som hos Paulus ikke betyder at fratage disse mennesker deres tro - der hører nemlig altid en ongoing individualitets og personligheds udvikling til dette at tilhøre Gud i Kristus.

Folks fejlagtige fordomme er at dette at tilhøre Gud i Kristus - blive forligt med Gud i Kristus betyder at nu mister jeg min individualitet - men ifølge Paulus er det det stik modsatte der sker. Helligåndens Ekstatiske Karismatiske ÅndsGaver sætter skub i en ongoing individualitets og personligheds udvikling. Vi bliver levende og frimodige mennesker stående overfor Gud i Kristus.

Paul's mysticism was not like the mysticism elsewhere described as a soul being at one with God. In the mysticism he felt and encouraged, there is no loss of self but an enriching of it; no erase of time or place but a comprehension of how time and place fit within the eternal. A. Schweitzer.


there is no loss of self but an enriching of it


En stor del af hemmeligheden bag kristendommens succes skyldes dette forhold at vi bliver levende gjort og frimodige og bevarer vores frie taleret overfor Gud i Kristus. Spontanitet og de suveræne livsytringer styrkes som vi ser det meget tydeligt hos Paulus. En undertrykkelse af den menneskelige individualitet er utænkeligt hos Paulus og de første kristne. Der er en livlighed og spontanitet og umiddelbarhed i de urkristne paulinske menigheder som kan undre når vi tænker på hvor forfulgte de var fra mange sider.


2 Kor 3 som flere mener er kristendommen i en nøddeskal - hedder det da også at der hvor ÅNDEN er der er også altid FRIHEDEN. Og ellers var det jo ej heller kærligheden - da kærligheden er uforenelig med tvang og magt.
Seneste indlæg
Den religiøse spirituelle dimension
af Tikka
11/04/2025 11:37
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Lys
af Hanskrist
04/04/2025 13:08
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Ramadan
af somo
23/03/2025 14:33
Nyheder fra DR
Røde Kors' internationale præsident ka..
12/04/2025 04:14
Zelenskyj: Flere hundrede kinesiske stat..
12/04/2025 02:34
Trump føler sig i god form efter årlig..
12/04/2025 02:22
Amerikanske indeks lukker med plusser
11/04/2025 22:23
Mindre eksplosion i Athen
11/04/2025 21:23
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Afghanere i USA står til at miste besky..
12/04/2025 01:25
Dommer: Drabsdømte Menendez-brødre kan..
12/04/2025 01:24
Trump føler sig i god form efter årlig..
12/04/2025 00:19
Trump udskifter portræt af Obama med ma..
11/04/2025 23:31
Mand kørte ind i træ med 100 kilometer..
11/04/2025 23:05