0
registrerede
12
gæster og
164
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Thomas-evangelium logion 51
|
Arne:
det mest guddommelige i os mennesker - fornemmer jeg - er kærlighed - til alt i verden.
For mig er dette helt konkret
Jeg elsker bærbusker (især stikkelsbær og blåbær og solbær og ribs) og frugttræer, blommer æbler og pærer og jordbær 🍓 og rodfrugter selleri gulerødder og persillerødder og og kål (især hvidkål og blomkål og grønkål og porrer) - men jeg elsker at gå ud hver morgen og være sammen med disse nytte planter.
Og om efteråret jagter jeg hyldebær og hyben og havtorn.
Jeg elsker Vesterhavet at barfodsløbe og svømme - er fuldstændig vild med at svømme
Noget andet jeg nyder er at gå ude om natten i fuldmåne ind over det meget meget smukke Rødhus Hedeklitter
Og endelig at løbe og cykle i især Løvskovene men en granskov kan også gå an.
Og så er jeg amatør ornitolog - har siden jeg var dreng været meget af optaget af naturens dyr dog især fugle.
Min fysiske kropslige biologiske sanselige i verden værens tilstedeværelse (DASEIN Heidegger) - især blandt nytteplanter betyder alt for mig - tænk at kunne leve af disse planter, altså putte dem i munden eller tage med i køkkenet og tilberede mad deraf.
Har hele livet kunnet blive fascineret af store træer og har som voksen mand flere gange grædt hvis mit elskede favorit træ blev fældet hvilket er sket to gange indenfor de sidste år - det græder jeg over - det gør så ondt så ondt i mig.
Alle der kender mig siger at der mellem Hans-Kristian og naturen foregår noget helt specielt (min familie sagde jeg ville blive en Dr Lieberkind) - selv som lille dreng kunne jeg mærke at Gud vækkede mig midt om natten for at drage mig ud på eventyr i naturen. Jeg var heldig at jeg havde den smukkeste natur tænkes kan især engen og mosen med bækken og en lille sø med en biodiversitet uden lige var jeg dybt fascineret af - og jeg havde heden og granskov og løvskov - jeg var priviligeret med noget der mindede om Edens Have.
Med hensyn til naturen mener jeg alvorligt at der for vi mennesker gælder: Walk your Talk - det går ikke længere at snakke - vi må gøre noget og forbinde os med naturen og selv dyrke vores grøntsags afgrøder og vores bær jordbær 🍓 og bær fra vores bærbuske og æbler pærer og blommer
Vi skal have en køkkenhave der stort set gør os selvforsynende - det er ikke meningen at CO2 belastende lastbiler og skibe skal sejle og køre vores sydfrugter rundt over hele kloden - nej vi må lære "eat local and think global"
Vores fysiske kropslige biologiske sanselige i verden værens tilstedeværelse (DASEIN Heidegger) skal også erfares gennem maven og vores sult - så vores fysiske kropslige biologiske sanselige i verden værens tilstedeværelse er blandt nytteplanter hvor vores føde er.
Instinktivt ved køer hvis de har adgang hertil hvad de skal spise for at holde sig sunde og de samme nedarvede urstinkter har vi også. Så alle de grøntsager og bærbusker jeg nævnte er noget jeg instinktivt kan mærke er godt for mig.
Vores fysiske kropslige biologiske sanselige i verden værens tilstedeværelse er et interesse fællesskab og gensidig vekselvirknings forhold fordi naturen har vores fødevarer - vi har i millioner og atter millioner af år haft vores føde fra vores naturlige omgivelser og det sidder dybt i os - og vi skal stoppe med at gå i supermarked - vi skal mere og mere blive selvforsynende og leve op til "eat local think global" og vi vil nedbringe vores CO2 udledning kraftigt.
De steder i verden hvor der er flest mennesker der bliver over 100 år har alle et forhold til køkkenhave og gartneri og de lever op til "eat local and think global". Man har fundet ud af de former for aktiviteter der er med gartneri og køkkenhave at arbejde herude hver dag er den sundeste form for fysisk aktivitet der findes og man kan ofte forsætter med at arbejde hermed selv når man har rundet de 100 år.
Vores fysiske kropslige biologiske sanselige i verden værens tilstedeværelse er i forhold til naturen.
|
|
|
|