0
registrerede
12
gæster og
154
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: I KRISTUS
|
Jan ABC:
Kære HansKrist Er du enig med Paulus i alt.
Der er ikke meget jeg kan være uenig med Paulus i. Hvis man læser manden, undersøger hvad han skriver og hvordan det kun kan forstås hvis man lader ham selv komme til orde.
Det er Paulus der er interessant og ikke hvad folk, Arne eller vandre i lyset og andre skyder Paulus i skoene.
Alle disse mærkværdige fejllæsninger Paulus som om han har en hård dogmatisk lære er blevet afvist totalt igennem de sidste år, og der er blevet ført bevis for det modsatte.
Paulus er i den grad Åndens Frihedens og Tænkningens og Kærlighedens og Glædens Apostel.
Han har ingen dogmer sat op og ihvertfald betyder TRO ikke hos Paulus at "tro på" noget dogmatisk, et forsonings dogme fx.
Hos Paulus gælder at TRO er et spørgsmål om GUDS KÆRLIGHED KRISTUS og ÅNDS NÆRVÆR og KRAFT = VIRKEKRAFT og forunderlige gerninger i og med os - som dette især tog fart i og med "den messianske NY TIDS (TIDSALDER) begivenhed KRISTUS" den GUD Helligåndens Ny Væren og Virke Virkelighed ind i verden ved mennesket Jesus.
Jeg tilhører KIRKEN eller er KIRKE i verden forstået som ovenfor beskrevet. Det er GUD HELLIGÅNDENS SUVERÆNE VÆRK med os - og det bygger på ingen som helst måder ifølge Paulus på dogmer eller rettroenhed. 2 Kor 3 beskriver det så smukt at selv et barn og Arne burde kunne forstå det.
|
|
|
|