annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efterårsjævndøgn Rødhus
Hvem er online?
0 registrerede 238 gæster og 258 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Hellig dem i sandheden; dit ord er sandhed.

Citat:
Jørgen:

Hvad er bibelfundamentalisterne


"Kristendommen" kan funderes på:

1):

Bibelen og hvad der står her (det hele står og falder med vores mentale læsekapacitet - og troen bliver lig med bibelkonkordantiske mentalte forestillinger) (mentale skulle der stå, men lader neologismen "mentalte" blive stående - da det måske er sigende)


dette er iøvrigt et kætteri


2):

På TROS BEGIVENHEDEN KRISTUS: den GUD Helligåndens Ny Væren og Virke Virkelighed ind i verden ved mennesket Jesus - der grundlagde de kristne menigheder i kraft af Guds Ånd der greb mennesker

Dette ovenfor er Paulus - derfor vi taler om at nogle Paulus breve er ægte (altså skrevet af Paulus) og nogle er uægte, de er skrevet i Paulus navn men altså ikke af Paulus hvilket vi blandt andet kan se ved at rettroenhed og bogstavs tro nu begynder at fylde og gøre det ud for Guds Ånd i funktion - som der ALTID er tale om hos Paulus


I 2) er der en direkte ubetinget suverænt (endda spontant og fri) 1-1 forbindelse mellem mennesket og Gud. Folk i 2) kan ikke undvære Gud i deres liv.

I 1) har mennesket kun en formidlet (betinget) kontakt til Gud, gennem enten Kirkens lære og administration af sakramenter eller igennem en eller anden bibelfundamentalistisk tolkning af hvad det kristne trosliv og dets SPIRITUALITET betyder. Ja ofte ender 2) ud i uvidenhed om Gud og deisme - det hele er blot noget man render rundt og tror = forestiller sig, da man ingen guds'erfaringer overhovedet har som fx Paulus beskriver det utallige steder, fx 1 Kor 2, men overalt, også derfor:

Citat:
De store gnostiske vise fra det tidlige 2. århundrede omtalte Paulus som “den store apostel” og ærede ham som den største inspirationskilde til gnostisk kristendom.

Mange kristne grupper betragtede Paulus som deres grundlægger, og gnostikere kaldte sig “paulister” indtil enden af det 10. årh. Cyril Malka


Dette er ret fantastisk når nu Kirken påstår at Paulus bekæmpede gnosticismen, men det gør de gennem udsagn fra de uægte Paulus breve.

Dog er den paulinske gnosticisme noget forskelligt fra hvordan vi almindeligvis får præsenteret gnosticismen, hvor kroppen er noget uvæsentligt, mindreværdigt vi skal forløses fra, og Gud Skaber eller Gud bag eller i (i forbindelse med) skaberværket afvises. Gud i skaberværket, eller i NATUREN skal vi ikke skille os af med, og det har intet at gøre med dermed en benægtelse evolutionsteorien.

Men sådan er den paulinske gnosticisme ikke. Og faktisk var det meningen jeg ville studere dette idag, men jeg er jo blevet optaget af at hjælpe dig Jørgen.


-0-0-0-0-0-


Jeg tilhører PAULISTERNE - hvilket jeg ej heller tror nogen af jer kan være i tvivl om.

Og som Gerth jeg protesterer selvfølgelig over det med fattige i ånden - er hvad der kendetegner de kristne.

Håber I har læst Gerth's indvendinger herimod. Før Gerth's indvendinger gik jeg og tumlede med et indlæg hvor jeg gennem min ven Paulus ville afvise agnosticismen og forherligelsen af dette at være fattige i Ånden. Paulus siger det modsatte. Det er menneskelig ånd og filosofi der ikke må stå i vejen for Guds Ånds visdom og rigdom. Fx Gud Helligåndens mange frugter og karismatiske Åndsgaver og gnosis hvor KRISTUS HEMMELIGHEDEN ÅBENBARES OS.
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
03/05/2025 18:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Motown-sanger sagsøgt for seksuelle ove..
07/05/2025 05:59
Myanmars junta forlænger våbenhvile ti..
07/05/2025 03:50
31 meldes dræbt i israelsk luftangreb p..
07/05/2025 03:24
Talsmand: Mindst otte dræbt i indiske a..
07/05/2025 02:21
USA og Kina skal holde møde om økonomi..
07/05/2025 02:10
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Minister får ja til at undersøge mulig..
07/05/2025 04:00
Vanskeligt at udbrede mobilvarsel ved si..
07/05/2025 04:00
Danskere advares mod at komme nær græn..
07/05/2025 03:57
Kommunerne vil styrke velfærden trods ..
07/05/2025 03:30
Indien: Syv civile dræbt i skudveksling..
07/05/2025 03:27