annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Light Blue Mind Rødhus marts
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 166 gæster og 244 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Vi læser det Nye Testamente

Hej Thomas

Pengekassen er desværre tom, så whiskey´en må vente lidt blinker

Hvordan forholde sig til treenighedslæren...

https://www.vandrermotlyset.net/Treenighetsdogmets%20utvikling.html

Det er længe siden at jeg læste denne afhandling, men jeg fandt den relevant for andre at læse, og gav den videre til Sverre Avnskog, som så har lagt den op på sin hjemmeside:

https://www.vandrermotlyset.net/

Jeg forstår ikke lige det med, at Jesus skulle være givet al magt i himlen og på jorden? Hvorfor skulle Gud (den Højeste) afgive sin magt til nogensomhelst? Træde ned fra tronen? Gå i eksil? Jeg synes ikke rigtigt, at tingene hænger sammen? For mig er Jesus en broder på vejen...skal jeg lytte til ham...selvfølgelig...hvis han har noget interessant at sige...har svært ved at forholde mig til dommedagsprofetier...giv mig en dato...hvornår skulle denne dommedag finde sted? Jeg tror ikke verden bevæger sig henimod det der står i kapitel 24...tværtimod...så arbejder alle gode krafter på at stoppe krigene osv:

https://isha.sadhguru.org/global/en/sadhguru/mission

Hmm...

Citat:
»Mig er givet al magt i himlen og på jorden. Gå derfor hen og gør alle folkeslagene til mine disciple, idet I døber dem i Faderens og Sønnens og Helligåndens navn, og idet I lærer dem at holde alt det, som jeg har befalet jer. Og se, jeg er med jer alle dage indtil verdens ende.« (Matt. 28)

Hvordan hænger det sammen med dommedagsprofetien? Skal vi gøre dette? Kan vi gøre dette? Hvad vil Jesus? Jeg vil gerne have at I gør dette, og så afligevel ikke, for der er en dommedagsprofeti som vi lige skal tage hensyn til...så arbejd ikke for hårdt på sagen, for tænk nu hvis det lykkes jer at gøre alle folkeslagene til mine disciple? Sådan må det ikke gå?

Citat:
Ja, det er tæt på. Når et menneske dør, så efterlader han sit legeme på jorden (det kan jo graves frem, hvis man skulle være i tvivl). Og så hviler han ud i himlen hos Gud. Og når Jesus så vender tilbage, så genopstår den døde til nyt kropsligt liv på jorden. Og de, som lever på jorden og ikke døde ved Jesu' tilbagevenden, vil forvandles og ligeledes få udødelige kroppe. Fra 1 Kor. 15:

Det er en smuk tanke heart

Citat:
Vil du fortsætte læsningen i det Nye Testamente. Hvis du læser derudaf og siger, hvor du er nået til, så skal jeg nok følge dig.

Jeg vil gerne læse videre...

Vi er nået til kapitel 17 og læser derudaf?

Your friend forever

Jan

Ps. Har ikke nået at læse din seneste respons - kun lige det første med Matthæus 17-20 - læser den færdig nu.
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
03/05/2025 18:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Trump: Der er 21 levende gidsler i Gaza
06/05/2025 23:59
Trump siger, at USA vil stoppe med at bo..
06/05/2025 21:09
Carney: Canada er ikke til salg. 'Man sk..
06/05/2025 19:13
Trump langer ud efter Canada kort før m..
06/05/2025 18:17
Aalborg Forsyning fyrer sin direktør ge..
06/05/2025 18:01
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump: Der er 21 levende gidsler i Gaza
06/05/2025 21:48
Flere meldes dræbt i indisk angreb på ..
06/05/2025 20:39
Rygning slår hårdere hos kvinder end m..
06/05/2025 20:19
Carney bad Trump om at stoppe med at kal..
06/05/2025 20:03
Ny undersøgelse: Mange tror på ånder ..
06/05/2025 20:00