annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Strandbumse livet
Hvem er online?
0 registrerede 176 gæster og 226 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: Vi læser det Nye Testamente


Mathæus 8:11
Citat:
Jeg siger jer: Mange skal komme fra øst og vest og sidde til bords med Abraham og Isak og Jakob i Himmeriget, men Rigets egne børn skal kastes ud i mørket udenfor. Dér skal der være gråd og tænderskæren.« https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/Matt/8

Spørgsmål:
Hvorfor befinder Abraham, Isak og Jakob sig i Himmeriget … De er jo døde og ingen kommer i himmeriget før Jesu offer.


Thomas:
Citat:
Jeg tror ganske enkelt, at Jesus ser frem til verdens fornyelse:

Jesus said to them, “Truly, I say to you, in the new world, when the Son of Man will sit on his glorious throne, you who have followed me will also sit on twelve thrones, judging the twelve tribes of Israel.
- Matt. 19:28

Når Jesus kommer igen, fra himlen til jorden, så genfødes verden, og vi får en ny himmel og en ny jord. Det er i dette rige, tror jeg bestemt, at vi igen skal samles. Det er det, Jesus taler om, tror jeg.

Men fandtes Abraham, Isak og Jakob overhovedet? Måske repræsenterer disse personer en tidligere kulturel udvikling. I så fald kan teksten, du citerer, forstås sådan, at hedningene vil respondere mere passende end det folk, som kom til på baggrund af den udvikling, Israel har gennemgået for at blive Israel.

* Men fandtes Abraham, Isak og Jakob overhovedet? *

Thjaee ... hvis ikke - eksisterer skaberguden vel heller ikke.

Jesu far er Abrahams, Isaks og Jakobs gud.

Så hvis ikke de har eksisteret har mange levet på en løgn, og Jesus ofret sit liv forgæves.

Der er ingen håb om noget nyt – ej heller håb om evigt liv og ånden – gosh! - er også indbildning.

Men skal lige sove på det, for det må betyde noget de er i himlen … i himmeriget.

Vil lige vise dig noget – jeg har fremhævet det i teksten … Matthæus 22:23-33

Spørgsmålet om opstandelsen
Citat:
Samme dag kom der nogle saddukæere og sagde, at der ikke er nogen opstandelse, og de spurgte ham: »Mester, Moses har sagt, at dør en mand barnløs, skal hans bror gifte sig med hans hustru, fordi han er svoger til hende, og skaffe sin bror afkom. Vi havde et tilfælde med syv brødre. Den første giftede sig og døde uden at få børn og efterlod sin hustru til sin bror. På samme måde gik det også den anden og den tredje, ja, alle syv. Til allersidst døde kvinden. Hvem af de syv skal så være gift med hende i opstandelsen? De har jo alle været gift med hende.« Jesus svarede dem: »I er på vildspor, for I kender hverken Skrifterne eller Guds magt. I opstandelsen hverken gifter man sig eller giftes bort, men er som engle i himlen. Og om de dødes opstandelse, har I så ikke læst, hvad der er talt til jer af Gud, der siger: ›Jeg er Abrahams Gud og Isaks Gud og Jakobs Gud‹? Han er ikke Gud for døde, men for levende.« Da skarerne hørte dette, blev de slået af forundring over hans lære.
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/Matt/22

er ikke gud for døde.

Må vel betyde, at trods det at Abraham, Isak og Jakob var døde var/er de levende for gud.

Ellers er det vel også svært at oprejse mennesker, hvis ikke de er husket af gud.

***

Seneste indlæg
Religioner globalt set
af Hanskrist
07/05/2025 11:04
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Ikonisk stadion lægger græs til kvinde..
08/05/2025 10:18
Far sigtet for vold og trusler mod eksko..
08/05/2025 10:09
17-årig har meldt sig selv for knivstik..
08/05/2025 09:21
USA annoncerer aftale med Storbritannien..
08/05/2025 09:06
Mærsk øger omsætning til over 87 mill..
08/05/2025 08:36
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trumps tidligere rådgiver vil investere..
08/05/2025 09:24
Politi leder efter maskerede mænd efter..
08/05/2025 09:18
Lgbt+Danmark chokerer: Manipulerende, us..
08/05/2025 09:15
Pakistan dræber op til 50 indiske solda..
08/05/2025 09:08
Kristeligt Dagblad mener: Fint af Corydo..
08/05/2025 09:00