annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
18 september Rødhus strand
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 32 gæster og 188 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Hellig dem i sandheden; dit ord er sandhed.

Hanskrist, når du skriver:
Citat:
Okay Arne, om din definition teologisk spekulation er så omfattende bredt, så forhindrer du menneskets engagement i at formidle et budskab, uanset om det er indenfor teologi, psykologi, moralfilosofi etc etc,,,,
så er mit svar:
Jeg tror ikke på, at det er det fuldkomne menneskes opgave at "gramse på det guddommelige", men i stedet at bruge sine givne evner optimalt - her og nu i tilvæørelsen.
Som jeg skrev til Gerth ovenfor: #29539 - 10/04/2020 13:07:
Citat:
Jeg er ikke imod kristendommen, jeg opfatter denne religion - og alle andre religioner - som en længsel efter "det absolut højeste" (kunne man måske kalde det). Det kan være smukt og godt for mennesker (som jeg især har set det i ortodoks kristendom), men sandhed? Nej, det tror jeg ikke på, at nogen religion magter.
Det er så her, det seneste skridt i min udvikling har været at lægge alle de teologiske spekulationer til side og i stedet opleve tilværelsen som et ufatteligt mirakel, hvor målet er at blive det fuldkomne menneske (hvad forøvrigt også fremhæves i ortodoks kristendom).
Her tror jeg på ydmyghed, medfølelse, den rene kærlighed, indsigt og handlekraft - som jeg efter fattig evne søger at leve op til blinker
Men nu er jeg ikke prædikant - som Simon så ofte påstår - jeg søger blot at afklare, hvad der er rigtigt for mig - og hvad andre vælger at gøre, det er jo deres valg - og ansvar.
Paulus havde iflg. beretningerne en åbenbaring "på vejen til Damaskus", som ændrede hans liv og gjorde ham til prædikant - med det ansvar, det er, at påvirke andre mennesker sådan.
Og her på Trosfrihed har vi jo Gerth i en lidt lignende situation.
Du er jo også selv i en prædikant-situation, hvis baggrund jeg dog ikke kender.
Sådant kunne jeg ikke drømme om at gøre mig til dommer over.

Jeg ser, du søger at sætte mig i sammenhæng med Erich Fromm.
Jeg kender ham ikke, og den smule, jeg nu har googlet mig til, siger mig ikke rigtig noget.

Til slut skriver du:
Citat:
Men lad os nu ikke fortabe os i teologisk spekulation eller refleksion. Bare slutte af med at menneskets fuldkommenhed ifølge Paulus og den ortodokse kirke ikke opnås udenom de højere åndelige magters, den højere Ånds magts gerninger med os.
Mit svar:
Hvad der er bag - og i - verdens væren, kan jeg kun fantasere om - og dét, tror jeg, er spild af gode kræfter - der kan bruges bedre - i hvert fald for mig.

M.v.h. Arne smiler Harmoni og kærlighed til denne klode - og alt dens liv heart
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Lys
af Hanskrist
04/04/2025 13:08
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
30/03/2025 18:01
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Ramadan
af somo
23/03/2025 14:33
Nyheder fra DR
LIVE Barcelona møder Dortmund i Champio..
09/04/2025 20:48
Scoring med få sekunder igen giver forn..
09/04/2025 20:12
Trump hæver tolden til Kina og sætter ..
09/04/2025 20:06
Landmand får skærpet fængselsstraf fo..
09/04/2025 19:03
Mand anholdt i Sverige for at spionere f..
09/04/2025 18:39
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Prins Harry afslutter to dages retssag i..
09/04/2025 18:03
Sognepræst: Rapport fra Dåbskommission..
09/04/2025 18:00
Amerikanske aktier banker op efter meldi..
09/04/2025 17:46
USA øger told mod Kina og sænker den p..
09/04/2025 17:33
Hun var bange for at dø alene og ønske..
09/04/2025 17:30