annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Tillich om Helligånden
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 31 gæster og 156 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Spørgsmål og svar

Hej Hanskrist

Hanskrist, det glæder mig virkelig, at du er begyndt at læse Tom Wright. Det er den mand, der åbnede det kristne verdensbillede for mig. Jeg skal ikke kunne afgøre, om der ikke også var andre veje ind, men han sagde nogle ting, hvor jeg sagde: Ah, selvfølgelig!

Det gav og giver så meget mening! Endelig kunne jeg kalde mig for kristen. Og hvor er dét dejligt at fortælle netop dig, som har fulgt mig gennem årene og kender min historie.

Herligt, at du har fundet en af hans bøger. Jeg kunne faktisk godt tænke mig en studiegruppe. Og hvis vi en dag læser den samme bog af ham, så kan vi måske studere sammen.

Jeg har læst og kan anbefale følgende bøger af Wright:

Simply Christianity

Simply Good News

The Challenge of Jesus

Hans 18-binds værk af kommentarer til Det Nye Testamente (som han faktisk også selv har oversat!), serien For Everyone. Selv har jeg læst de første 8 bøger, der strækker sig over Evangelierne og Apostlenes Gerninger. Nu skal jeg i gang med Paulus. Hvem havde troet det for nogle år tilbage, Hanskrist?!

Nu er jeg i gang med Surprised by Hope. Og på boghylden venter Simply Jesus, How God Became King, After You Believe, Scripture and The Authority of God - og selvfølgelig resten af hans kommentarer til Det Nye Testamente.

Jeg har også en bog af John Ortberg: Who Is This Man. Den er rost af Wright ham selv. Han skriver om den:

John Ortberg has nailed one of the Big Lies of Our Time, the assertion that Christianity has been part of the problem rather than the source of the solution. Most people today don’t realize that things we now take for granted, like education and health care, were reserved for the rich elite in the ancient world until the Christians insisted on providing them for everyone within reach.

Ortberg skriver om den indflydelse, som Jesus har haft på den menneskelige historie.

Den glæder jeg mig meget til at læse. Der er jo nogle, som rejser fingeren, knejser med nakken, rynker brynene og siger "åh, korstogene!" og ser slet ikke det hele billede og det præg, som kristendommen har haft på verden i det store hele.

(Bogen skulle vist være meget ærlig, hvad angår korstogene o.a.).

Kh Thomas
Seneste indlæg
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
12/04/2025 13:16
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Lys
af Hanskrist
04/04/2025 13:08
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Nyheder fra DR
Zelenskyj: F16-pilot død i luftkamp i U..
12/04/2025 17:46
Iran efter møde med USA: Der var en pro..
12/04/2025 17:20
Kommune går til kamp mod invasiv art, d..
12/04/2025 17:11
Beredskab i opfordring efter brand: Husk..
12/04/2025 17:07
Ruslands udenrigsminister roser Trump
12/04/2025 15:51
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Zelenskyj: F-16-fly skudt ned i Ukraine
12/04/2025 15:45
Atomdrøftelser mellem USA og Iran forts..
12/04/2025 14:57
Trump undtager computere, telefoner og c..
12/04/2025 14:04
Personer under 50 kilo advares under kra..
12/04/2025 13:43
Gabons kupleder går efter syv år som p..
12/04/2025 13:18