1
registreret
(1 usynlig),
14
gæster og
245
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Anonym
Emne: Re: Spørgsmål og svar
|
Hej Thomas
Jeg har aldrig læst hele biblen. Bare så du ved det. Den har aldrig sagt mig noget videre. Men jeg har da læst historien om Abraham og Isak. Derfor kom jeg til at tænke på den.
Nu må jeg hellere lige læse den igen.
Har lidt svært ved at følge din kommentar. Hvilket nok skyldes at jeg ikke har læst biblen fra a-å. Hvornår lover Gud at hans afkom skal blive en velsignelse for hele verden? I denne historie eller en tidligere? Det må næsten være en tidligere historie? Hvordan ellers blive presset på sin forståelse? Hvis Gud ikke tidligere havde lovet dette? Eller misforstår jeg din kommentar?
Ahh...det forklares i din følgende kommentar 
Forstår godt tankegangen.
Det lader dog ikke til at Abraham kendte meget til Gud på daværende tidspunkt? At Gud ikke bryder sig om menneskeofringer? Han var altså ikke meget bedre end alle de andre? Men det er måske for meget sagt?
Hvad med Arnes kommentar?
De havde jo nogle "underlige" ting for dengang.
Jeg sidder stadigvæk og læser historien, og hæfter mig ved, at der står:
Fordi du har handlet sådan og ikke nægtet mig din eneste søn, v17 vil jeg velsigne dig og gøre dine efterkommere så talrige som himlens stjerner og som sandet ved havets bred.
Dette må være et helt nyt løfte?
Måske du lige kunne henvise til det Gud tidligere havde sagt? Bare så der ikke er uoverenstemmelse mellem tingene. Som sådan skulle historien gerne hænge sammen.
Fandt det lige selv:
Gør alt, hvad Sara siger til dig, for det er efter Isak, dine efterkommere skal have navn. v13 Men også trælkvindens søn vil jeg gøre til et folk, fordi han er din søn.
Her lover Gud at gøre hans (Isaks) efterkommere til et folk? Hvordan skal man så forstå det efterfølgende løfte? Har Gud ikke allerede lovet det 1 gang?
Noget helt andet.
Sad og læste hele din blog igår, og må sige, at det var anderledes læsning. Den kan godt anbefales til andre. Også Arne
|
|
|
|