1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1453
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Anonym
Emne: Re: Kristendom
|
Hej Hanskrist
Tusind tak for din forståelse. Både for indholdet i det jeg skrev og for selve frustrationen i min dialog med Arne.
Det er meget bekræftende at opleve, hvor let du kunne sætte dig ind i det, jeg skrev! (Og selvfølgelig også i hvad der frustrerede mig i dialogen). Det er faktisk ret vidunderligt, hvis jeg må bruge store ord, at vide, at der er "andre som mig", som kan sætte sig ind i den form for tankegang. Jeg vil ikke påstå, at det ligefrem vrimler med sådan nogle som os - men vi er nødvendige.
Jeg har opgivet dialogen med Arne. I hvert fald foreløbig. Selv om - må jeg indrømme - at det var opløftende at læse, at du tror på den trods alt.
Nu må vi se, hvad tiden vil. Men indtil videre holder jeg en pause i dialogen med Arne. Men måske andre kan komme til og puste konstruktivt til en eventuel fortsættelse af tråden.
Herligt at læse om dine 62 år og timeglasbilledet!
Kh Thomas
|
|
|
|