1
registreret
(1 usynlig),
29
gæster og
1500
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Tikka
Emne: Re: Lidt strøtanker ...
|
Arne: Når jeg - efter mange år her - omsider er nået frem til, at der er to holdninger, der er blevet helt centrale for mig: Tolerance og omsorg, så er det i høj grad kristendommens kærlighed, der inspirerer mig.
***
SVAR: Kærligheden og omsorgen der er tale om i de citerede vers sammenhæng, er guds kærlighed til mennesket. At de kan arve det evige liv – og hvad der kræves for at opnå dette.
... men du kan jo godt lade dig inspirerer af versene til at være noget for andre, da kærlighed er handling –
For således elskede Gud verden, at han gav sin enbårne søn, for at enhver, som tror på ham, ikke skal fortabes, men have evigt liv. Johannes 16:3 - Fremhævningen er min.
... men det citerede – Lukas 10 - handler i sin sammenhæng, om hvilke gerninger der skal til-
Mester, hvad skal jeg gøre for at arve evigt liv? Lukas 10:25 - fremhævningen er min
... for at få sit navn indskrevet i himlene – altså arve evigt liv, noget den lovkyndige ikke levede op til, men kunne komme til ved at ændre sind ...
... modsat Paulus – 1. Korinther 13 - der havde ændret sind.
Han både troede på gud og håbede på et efterliv sammen med Jesus i himmelen, og satte kærligheden til gud først i erkendelsen af, at kærligheden er guds ånds gave og nødvendig til eksempelvis at udholde alt som budbringer af evangeliet samt, at nogle ville høre på ham - modtage dette budskab.
Hans håb til et efterliv var som en kendsgerning. Han mente sig kendt af Gud og forventede de skulle forenes i himmelen.
Derfor er de rene af hjertet lykkelige, for de skal se Gud. Matt. 5:8 - selv om man ikke kan gøre sig fortjent til dette at "se" gud.
Bibelcitater fra http://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline
***
Arne: Her er det især historien om "den barmhjertige samaritaner" (Lukas 10) med budet: Du skal elske Herren din Gud af hele dit hjerte og af hele din sjæl og af hele din styrke og af hele dit sind, og din næste som dig selv. og tillægs-spørgsmålet fra Jesus: »Hvem af disse tre synes du var en næste for ham, der faldt i røvernes hænder?« v37 Den lovkyndige svarede: »Han, som viste ham barmhjertighed.« Og Jesus sagde: »Gå du hen og gør ligeså! der inspirerer mig. Og i sammenhæng dermed ord fra Paulus (Første Korintherbrev 13): Kærligheden er tålmodig, kærligheden er mild, den misunder ikke, kærligheden praler ikke, bilder sig ikke noget ind. Den gør intet usømmeligt, søger ikke sit eget, hidser sig ikke op, bærer ikke nag. Den finder ikke sin glæde i uretten, men glæder sig ved sandheden. Den tåler alt, tror alt, håber alt, udholder alt.
Meget andet i kristendommen forholder jeg mig kritisk til, men når jeg holder fast i tolerancen og omsorgen, som den altomfattende kærligheds ansigt, så betyder det jo, at elske alle mennesker - uanset, hvad de gør, tror, føler og tænker - alt andet levende på denne klode - og jo også kloden selv (lige nu højaktuelt: klima).
|
|
|
|