0
registrerede
46
gæster og
158
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Ove
Emne: Re: Hvad er kristendom?
|
hej Arne!
Du skriver til Zenia: "Jeg er helt enig med dig i, at idéen om Helligånden ikke kan ignoreres i en afbalanceret opfattelse af kristendommen (selvom der var en tendens hertil især i den vestlige kristendom)."
Der findes mange meninger om, hvad Helligånden er eller ikke er. Den mest gængse opfattelse blandt lægfolk er nok, at Helligånden er tilstede eller skal påkaldes under intens gudstjeneste, bøn, faste og lignende. Kritikere siger hertil, at denne opfattelse er ensbetydende med at gøre Helligånden afhængig af menneskelig aktivitet. Det går ikke at sætte grænser for Helligåndens virke, understreges det.
Kritikere gør opmærksom på, at det reelt en arv fra hedensk gudsdyrkelse, hvis man mener, at Helligånden skal påkaldes ved udøvelse af bestemte riter, tungetale og lignende. Her kan henvises til, at Paulus tager afstand fra den slags.
Ifølge Paulus ”lever og er vi i Kristus” og at Gud vil blive ”alt i alle”. Paulus opstiller ingen bestemte betingelser eller forudsætninger. Mange kristne tager afstand fra disse Paulus-udsagn, der betegnes som universalisme – og dermed alles frelse. Ifølge de fleste fortolkere er ”universalismen” hos Paulus dog ikke til at komme uden om.
Med venlig hilsen Ove
|
|
|
|