annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
10 oktober Rødhus strand
Hvem er online?
2 registrerede Arne Thomsen, Hanskrist 760 gæster og 260 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Hvem vil være muslim...



Profeten Muhammed var ikke en løgner

Jødedommen og kristendommen er blevet fordrejet

Og ved at krænke profeten Moses' og profetens Jesus , fred være med dem

Vi finder ud af, at Bibelen indeholder Guds ord og menneskers ord

Men Koranen kan ikke manipuleres eller ændres af mennesker

Koranen er Guds ord, som han lovede at beskytte mod forvrængning



Gud åbenbarede Koranen til profeten Muhammed for at rette de tidligere bøger

i Koranen
Gud forbyder åger, utroskab, alkohol, hasardspil, svinekød, incest,

Imidlertid finder vi i Bibelen, at disse ulykker ikke er forbudt i nogle dele af den

Og kristne gør det åbenlyst og tilskriver det Kristus, og de skammer sig ikke



Satan bedrager kristne


Fordi deres bog indeholder disse tabuer

Men det forbyder Koranen






2-





Koranen og profetens sande biografi skal studeres i specialiserede islamiske centre og ikke fra fjendtlige websteder
eller fortolkninger uden sammenhæng med den sande historie om verset.

Det lader til, at det at vise sandheden ikke appellerer til haderne af islam, fordi deres bøger er fulde af mord, især drab på små børn, plyndring, tyveri, incest og anklager profeterne for de mest afskyelige anklager.

Disse mennesker anklager islam og dens profet uden pålidelige historiske beviser for deres uvidenhed


Men hvis islam og dens profet, som de siger, hvorfor breder islam sig så hurtigt, og folk konverterer til islam?
Og tallene stiger og ikke falder?

Gud siger i Koranen
""De ønsker at slukke Allahs lys (Islam) med deres munde, men Allah vil ikke tillade andet end, at Hans lys bliver fuldendt, selvom de vantro måtte hade det. Det er Ham, som har sendt Sit sendebud (Muhammad) med retledningen og sandhedens Deen, for at den skal triumfere over alle andre Deen (religioner, ideologier, livssystemer), selvom polyteisterne måtte hade det." (OQM. As-Saff, 8-9)


Profeten Muhammad (saws)

https://www.youtube.com/@SadiqAYasin/videos

http://www.barn-i-islam.dk/Profeten%20Muhammad%20(saws).htm







3-


er der en lang række eksempler på, hvordan kendte personligheder havde en anden mening om Profeten Muhammad. Her følger en række eksempler.

Michael Hart

Forfatteren Michael H. Hart, i bogen The 100: A ranking of the Most Influential Persons in History, New York 1992:

“Mit valg af Muhammad som den øverste på listen af verdens mest indflydelsesrige personer kan undre nogle læsere og blive udfordret af andre. Men han var det eneste menneske i historien, som var enestående succesfuld på både det religiøse og verdslige plan. Det er denne kombination uden nogen parallel af den sekulære og den religiøse indflydelse, som jeg føler berettiger Muhammad til at blive betragtet som den mest indflydelsesrige person i menneskets historie.”

Britannica

Ligeledes finder man i det ansete referencesættende opslagsværk, Encyclopaedia Britannica:

“Muhammed er den mest succesfulde af alle profeter og religiøse personligheder.”

Gandhi

Leder af den ikke-voldlige revolutionen mod den britiske besættelse af Indien, Mahatma Gandhi, skrev i avisen Young India i 1924:

“Jeg blev mere end overbevist om, at det ikke var sværdet, der vandt en plads for islam i de dage i historien; det var den gennemførte enkelthed, den totale selvudslettelse af Profeten, det samvittighedsfulde hensyn til løfter, hans intense hengivenhed til sine venner og tilhængere, hans frimodighed, hans frygtløshed, hans absolutte tillid til Gud og i sin egen mission.”

Lamartine

Den velkendte franske historiker Lamartine skrev i værket Histoire de la Turquie fra Paris i 1854 om profeten Muhammad:

“Aldrig har et menneske sat for sig selv, frivilligt eller ufrivilligt, et mere sublimt mål, siden dette mål var overmenneskeligt, at nedbryde overtroen, som var blevet indskudt mellem mennesket og dets Skaber. At overlevere mennesket til Gud og Gud til mennesket, at genrejse det rationelle og den hellige idé om guddommelighed mellem det materielle kaos og fordrejede afguder, der eksisterede.

Aldrig har et menneske påtaget sig et arbejde så langt over menneskelige kræfter og med så skrøbelige midler. For han havde såvel i sin opfattelse som i udførelsen af så storslået et design intet andet instrument end sig selv, og ingen anden hjælp end en håndfuld mænd, som levede i et hjørne af ørkenen. Og endelige har intet andet menneske præsteret en så voldsom og vedblivende revolution i verdenen.

Filosof, taler, apostel, lovgiver, kriger, besejrer af ideologier, genskaber af rationelle dogmer, af en kult uden afbildninger, stifter af tyve jordiske imperier og et spirituelt imperium, det er Muhammad. I alle de standarder i hvilke menneskelig storhed kan måles, må vi spørge, er der noget menneske større end han?”





Filippinerne: Hver dag konverteres tusinder af mennesker til islam

https://www.youtube.com/watch?v=zVUirYemZ30

Argentina, tusinder af mennesker konverteret til islam

https://www.youtube.com/watch?v=yDfc84Lcvbg&t=11s

17 mennesker omfavner islam foran tusinder af mennesker i Tyskland.flv

https://www.youtube.com/watch?v=8-0X4CpdGaY

Tidligere anti-islam-politiker blev muslimsk! Hvordan han accepterede islam! @Halismedia

https://www.youtube.com/watch?v=iEo5e5g1IVI
Seneste indlæg
Kristendom
af Arne Thomsen
04/01/2026 18:43
Misforståelsen
af somo
24/12/2025 04:00
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Nyheder fra DR
16 personer meldes dræbt i protester i ..
04/01/2026 16:51
Fond advarer mod svindlere, der udnytter..
04/01/2026 15:36
Anthony Joshua med første melding siden..
04/01/2026 14:26
Pave Leo: Venezuela skal forblive et sel..
04/01/2026 12:52
Alle fly aflyst i Grækenland på grund ..
04/01/2026 11:49
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Finsk politi finder langt slæbespor eft..
04/01/2026 16:46
At leve i tillid
04/01/2026 16:00
Christian Mørk: Jeg skriver ikke fra mi..
04/01/2026 16:00
Minister: Mange af Maduros livvagter ble..
04/01/2026 15:29
Rubio fortsætter trusler: Cuba er i sto..
04/01/2026 15:24