annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efterårsjævndøgn Rødhus
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 8 gæster og 158 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Lyser på vej

Arne:

Citat:
Jeg læser da også med interesse i andres teisme og ateisme - og fornemmer her, at det nok er Gerth, der kommer nærmest virkeligheden.


så ser det skidt ud for dig Arne,,, for Gerth står nærmest for det modsatte af hvad du præsenterer os for Arne. Hvilket Gerth jo allerede har opdaget. At du så er en hyggelig mand at drøfte med i al evighed for Gerth, Tikka og ABC skyldes at I allesammen forbinder det religiøse spirituelle med uklare tvivlsomme svært forståelige erkendelige forhold ved virkeligheden. Heroverfor mener jeg at tingene skal være præcist beskrevet og at det skal kunne efterprøves. I skubber tingene ud i tvivlsom spekulation og gisninger, hvorfor dog, hvad skal vi der? få grå hår i hovedet?


Vores liv eksistens, sundhed og lykke og helbredelse, recovery, kan ikke være så svært at forstå, kan ikke skubbes væk og ud i tåget uklar anstrengende spekulation såvel som tvivlsomme påstande, nej det er nemmere, det er sgu ikke så langhåret og svært at forstå. På mig virker det som om I vil derud hvor fornuften eller forstanden begynder at have svært ved at få luft, at kunne være med.

Det religiøse spirituelle er jo ikke noget der gør os firkantet i hovedet og det har da slet ikke noget med astrofysiske forhold at gøre, som var noget der kom med hippierne der var skæve af syre og alkohol og fik mærkelige ideer om kosmiske astrofysiske forhold i takt med deres psykose, opløsningen af egoet. Og fordi du har læst for meget i dagbladet Information er du hoppet på den ide om det religiøse, såvel som ateisterne Bjørn og Simon også hoppede på de samme tanker i forbindelse deres religionskritik, som om det religiøse spirituelle skulle have noget som helst at gøre med astrofysik eller evolutionsbiologien. Ikke engang den konservative katolske kirke vil have en sammenblanding her. Måske fordi 1 Mosebog første kapitel er dertil folk når i deres læsning og er det eneste de husker at de tror det religiøse spirituelle har at gøre med astrofysiske forhold og evolutionbiologiske forhold. Men så er man gået i stå i sin læsning af Bibelen og misforstår og forstørrer noget op fra 1 Mosebog første par kapitler.

Temmelig sikkert er millioner af mennesker ikke kommet længere i deres læsning, og så koger de suppe på noget de har fået galt i halsen.
Seneste indlæg
Lys
af Hanskrist
04/04/2025 13:08
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
30/03/2025 18:01
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Ramadan
af somo
23/03/2025 14:33
Hvad er meningen?
af Hanskrist
05/03/2025 10:46
Nyheder fra DR
Hvert fjerde plejehjem i Aarhus skranter..
07/04/2025 08:40
Sæsonen for birkepollen er i gang
07/04/2025 08:29
Flere danskere bliver kærlighedssvindle..
07/04/2025 07:57
Japan ønsker aftale med Trump, der kan ..
07/04/2025 06:17
Sydkoreas regering vil afholde præsiden..
07/04/2025 03:40
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Danske aktier i nyt stort kursfald fra m..
07/04/2025 07:11
Aktierne styrtdykker i Asien ved lukketi..
07/04/2025 06:52
Frivillige strømmer til Hjemmeværnet: ..
07/04/2025 06:17
I dag skal EU tage en beslutning: Skal m..
07/04/2025 05:45
Kærlighedsjagt på internettet kostede ..
07/04/2025 04:58